Nezavírejte si zbytečně dveře

Jak složité je vybudovat si důvěru? Jak složité je najít obchodního partnera? Jak složité je najít nového zákazníka? Jak složité je budovat fungující vztahy založené na důvěře?

Odpověď není jednoznačná. Pro někoho není problém navázat nový kontakt a získat si důvěru druhé strany. Pro někoho je to zase výzva spojená s přemáháním a odstraněním několika vžitých přesvědčení. Jsou, ale kroky, které pomohou nebo uškodí vznikajícímu vztahu.

Čím více lidí nám důvěřuje a považuje nás za seriózního partnera, tím více rostou naše příjmy.

Mělo by být v našem zájmu budovat pozitivní vztahy založené na důvěře i s lidmi, které v této chvíli nepotřebujeme, a nejsou pro nás nijak přínosní nebo si to aspoň myslíme.

Kam tím vším mířím?

Jistě se vám již stalo, že jste si domluvili schůzku a něco co vám do ní „vlezlo“ nebo jste na ni úplně zapomněli a vzpomněli si pozdě na to, aby schůzka mohla proběhnout v domluvený termín. Oslovili jste někoho s nabídkou a odpověď nebyla úplně podle vašich představ. Jak v takových chvílích reagujete?

Snažíte se dělat „mrtvého brouka“ s tím, že se to nějak vyvine? Pro případ, že se druhá strana ozve, tak si vymyslíte nějakou výmluvu? Jak na takové chování, asi reaguje druhá strana?

Tímto chováním si lidé zavírají dveře, pro další jednání. Jednání není třeba na pořadu dne, ale v budoucnu by se přece jen mohla najít příležitost, pro obnovení jednání. Možná dokonce v jiné záležitosti.

Věřím, že většina z nás se takto nechová, ale jsou to jenom příklady, které se mně přihodily za poslední měsíc.

Nemusíte si sypat popel na hlavu, zvlášť v případech kdy za něco opravdu nemůžete, ale třeba sms s vysvětlením je na místě. Mail, kdy sdělíte, že jste si vše promysleli a daná věc není, pro vás na pořadu dne, tak schůzku rušíte.

Jsou to jen detaily a maličkosti, ale s takových maličkostí je složená celá naše důvěryhodnost, na které závisí celý náš profesní život. Pokud se naučíme přiznat svou chybu, bude se náš život ubírat směrem, kterým jdeme, mnohem rychleji.

Důvěra je složená z maličkostí, které dohromady dělají celek, který nás charakterizuje. Jak chcete, aby vás vnímalo okolí? Jako partnera, který drží slovo nebo jako někoho s kým se nedá počítat? 

S vírou ve váš úspěch Petr Novák

Jestliže vás článek zaujal, sdílejte jej prostřednictvím sociálních sítí.

Pošlete jej svým známým.

Napište do komentářů svůj názor.

Zaregistrujte se pro získávání novinek z těchto stránek.

Bookmark the permalink.
Vlasta Adamová napsal:

Dôvera v maličkostiach je základný princíp, ktorým sa riadim na základe životných skúseností. V Networkingu zvlášť. Ľudia, ktorí Vám povedia nie, v skutočnosti potrebujú najviac vašu pomoc. A tá môže byť naozaj v maličkostiach, poradiť s úradmi, na čo majú nárok, alebo ich odporučiť svojim známym na iný druh zárobku a všetko čo život prináša.

Petr Novák napsal:

Děkuji za komentář a zajímavý postřeh.
Mohu potvrdit, že je to pravda. Zároveň platí, že tito lidé také nejméně o pomoc stojí. Vidí svou situaci v takovém světle, že ani nedoufají, že by jim mohl někdo pomoci. Za každým náznakem pomoci vidí jenom snahu o přiživení na jejich neštěstí.
Takže je na místě nabídnout pomoc, ale rozhodnutí nechme na druhé straně. Nemá cenu kohokoliv do čehokoliv nutit, jenom by se to obrátilo proti nám samotným.