Kdy naše pomoc není na místě

Kdy naše pomoc není na místěToužíte pomoci lidem ve svém blízkém i vzdáleném okolí? To je jistě výborná a chvályhodná věc, která z vás dělá jistě dobrého člověka, se kterým chtějí ostatní trávit více a více času. Jsou, ale chvíle a případy, kdy vaše pomoc není úplně na místě. V těchto případech je lepši raději nepomáhat a nechat věcem volný průběh. Ať si dotyčný poradí bez vás.

Tři případy, kdy raději nepomáhat.

Dotyčný o naši pomoc nestojí

Přesvědčovat někoho, kdo nechce od nás pomoci, není správný způsob, jak činit dobro. I když se naše pomoc vydaří, jako výsledek se místo vděčnosti, může dostavit zloba. Ať je situace dotyčného člověka sebe vážnější nemůžeme jej nutit, aby naši pomoc přijal. Můžeme pomoci jenom lidem, kteří o naši pomoc mají zájem.

Nerozumíme dané situaci a danému problému

Jsou situace, kdy bychom rádi pomohli, ale naše znalosti nejsou dostatečné. V těchto chvílích je lepší se omluvit a nepomáhat. Může se stát, že nás někdo požádá o radu, a my si s danou situací nevíme rady. Člověk, který nás žádal, nemohl vědět, že mu nemůžeme pomoci, prostě nás špatně odhadl. V této situaci může naše odmítnutí vypadat jako neochota pomoci. Přesto se raději nepouštějme na tenký led neznalosti. Naše pomoc by mohla danou situaci ještě do budoucna zhoršit.

Jsme motivováni jenom svým prospěchem

Pomoc, která je vedena jenom naším osobním prospěchem, není většinou vůbec přínosem, pro osobu, které chceme pomoci. Můžeme si nechat zaplatit nebo získat nějakou jinou, než finanční výhodu, ale nesmí to být jediný důvod k naší angažovanosti. Může to být chvíle, kdy chceme být jenom před okolím považováni za více důležité a zajímavé.

Před každou pomocí se na chvíli zastavte a zapřemýšlejte, co vás motivuje. Motiv je velmi důležitou součástí samotné pomoci. 

Pomáhejte druhým bez nároku na jakoukoli odměnu nebo si klidně nechte zaplatit, ale buďte připraveni vždy pomoci druhým. Pomoci druhým je jedna z věcí, která posouvá vaše životy směrem vpřed. Velikost vašeho života, i velikost vašeho konta závisí, na tom kolika lidem můžete pomoci. 

S vírou ve váš úspěch Petr Novák

Jestliže vás článek zaujal, sdílejte jej prostřednictvím sociálních sítí.

Pošlete jej svým známým.

Napište do komentářů svůj názor.

Zaregistrujte se pro získávání novinek z těchto stránek.

Bookmark the permalink.
Josef Mencl napsal:

Svatá pravda – obzvláště bod první mi dělá často problémy 😀 – než přijdu na to, že dotyčný o pomoc nestojí. 🙁