Jak se dá zvýšit efektivita práce pomocí stopek?

Jak se dá zvýšit efektivita práce pomocí stopek?Při hledání způsobu, jak zvýšit svou efektivitu, jsem objevil na internetu zajímavou studii, jak se dá zvýšit efektivita práce.

Lidský mozek se dokáže soustředit jen asi 45-75 minut. Po této době se velmi snižuje jeho schopnost hledat řešení. Často zjistíme, že přemýšlíme nad něčím jiným, než nad tím na čem pracujeme. Tento poznatek leze využít, aby se mohla zvýšit efektivita práce.

Jak se dá zvýšit efektivita práce pomocí stopek

Při své práci jsem začal využívat poznatků z této studie. Začal jsem dělat pravidelné pauzy. Jak jsem se učil s těmito pauzami pracovat, tak se také velmi zvedla má efektivita.

Zde uvádím, jak to zhruba vypadá v praxi.

  • Nastavím si na mobilu odpočítávací měřič na 45 minut. Můžete si také podle času nastavit budíka o 45 minut později (teď je tolik, tak nastavím budíka o 45 později). Po tuto dobu se plně věnuji danému úkolu.
  • Po uplynutí této doby a zvukovém signálu, práci přeruším a jdu se protáhnout, napít vody. Prostě si udělám 10 minut pauzu, ve které se nevěnuji práci.
  • Po zaznění dalšího signálu po 10 minutách, se vracím k práci. Mohu pokračovat na předchozím úkolu nebo začít nový. Většinou se rozhoduji podle stádia rozpracovanosti úkolu. Pokud je úkol před dokončením, tak jej dokončím. Pokud je na něm více práce, tak jej nechám uležet a vrátím se k němu v dalším časovém úseku.

Není na tom nic složitého, ale pokud s touto metodou začínáte je třeba dodržet několik zásad.

  • Dodržujte časový plán, jak zazní signál nechejte práce. Pokud vám hlavou proletí myšlenka “ještě chvíli, teď mě to jde.”, tak se objeví nápady další a další, po chvíli skončíte zase, tam kde jste začali.
  • Pro začátek si nastavte časový limit na 45 minut a postupně jej můžete zvedat. Moc nedoporučuji jít až k hranici 75 minut. Jednou je vše zde vše v pořádku, ale když jste třeba nemocní nebo unavení, tak se výkon radikálně sníží.

Tato metoda se mě také osvědčila při čtení knih. Už se mě nestává, že zhltnu knihu jedním dechem, a pak ani nevím o čem jí polovina vůbec byla.

Vyzkoušeli jste tuto metodu? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Přeji vám mnoho úspěchů v osobním i profesním životě.

Byl pro vás článek přínosný? Tak jej prosím, sdílejte a přepošlete svým přátelům.

Bookmark the permalink.