Každodenně přemýšlíte, jak sestavit vyrovnaný domácí rozpočet? Příjmy vaší domácnosti mají stejnou výši jako výdaje nebo dokonce výdaje převyšují příjmy? Na konci měsíce vždy počítáte každou korunu? Když si nesete domů výplatu, tak již víte, že už je v podstatě utracená a padne celá na složenky? Z tohoto koloběhu vedou jen dvě cesty.
– snížit výdaje
– zvýšit příjmy
Můžete si koupit a přečíst spousty knih, příruček a zaručených návodů, jak zlepšit svůj domácí rozpočet. Žádná z nich nemůže pomoci, pokud se opravdu nerozhodnete některý návod vyzkoušet. Jenom čtení příruček vám peníze neušetří, ani nevydělá.
Jak na vyrovnaný domácí rozpočet
Jeden takový návod, jak snížit výdaje, vám předložím. Záleží jenom na vás, jestli jej využijete nebo zařadíte mezi další, které jste už viděli, ale nikdy nevyzkoušely.
1. krok – Zjistěte své skutečné výdaje
Udělejte si měsíční výpis všech příjmů a všech výdajů. Zapisujte vše minimálně po dobu jednoho měsíce. Zapište opravdu vše.
Kolik měsíčně platíte za energie, připojení ke kabelovce, k internetu, za nájemné, za telefon. Každý večer zapište hodnotu vašeho denního nákupu. Zapište i takové mizivé položky jako káva z automatu, žvýkačky, noviny.
Pravidelným zapisováním vydaných položek zjistíte skutečný stav vašich výdajů. Pokud tento krok vynecháte nebo jej neuděláte pořádně, tak se připravujete o možnost zlepšit svou finanční situaci.
2. krok – Projděte všechny položky na seznamu výdajů
Podívejte se na každou položku a zamyslete se, jestli je opravdu důležitá, aby jste za ni nadále utráceli peníze. Dají se jednotlivé položky snížit nebo úplně vyřadit? Účelem tohoto kroku není vyřadit vše, co není nezbytně nutné.
Chodíte rádi do posilovny, tak do ní choďte dál? Jen se zamyslete, zda je nutné si kupovat pití v posilovně nebo si jej vzít z domu.
Utratili jste velkou částku za oblečení? Nesplní stejnou funkci oblečení levnější?
Tímto krokem byste měli dokázat snížit vaše výdaje do dalších měsíců o podstatnou část.
3. krok – Stanovte si domácí rozpočet
Již znáte své výdaje a víte, kde se dá trochu zašetřit. Vytvořte si tedy na začátku měsíce rozpočet, kterého se budete držet.
Tento rozpočet bude obsahovat položky, které jsou pevné a neměnné, jako zálohy za nájem, plyn, elektřinu.
Další položky jsou ty, které můžete ovlivnit. Kolik utratíte za jídlo, za oblečení, za potřeby do domácnosti, za zábavu……
Pokračujte dál v zapisování výdajů a držte se rozpočtu. Neměli byste překročit celkový rozpočet. Pokud vám chybí peníze v jednotlivých položkách, můžete je nahradit penězi z druhých položek, ale celkový rozpočet byste neměli překročit.
4. krok – Práce s přebytkem
Po aplikaci předchozích třech kroků byste měli hospodařit, alespoň s mírným přebytkem. Jak spravovat tento přebytek?
Pokud máte dluhy, tak zvažte, zda vám pomůže jejich předčasné splacení.
Vytvořte si rezervní fond, ve kterém budou peníze na náhlé, nečekané výdaje. Do tohoto fondu každý měsíc uložte aspoň malou částku, vyhnete se dalším finančním komplikacím do budoucnosti.
Ze začátku se vám to bude zdát velmi složité. Pokud, ale vytrváte a dokážete tento postup aplikovat do svého života, tak se velmi brzy dostaví pozitivní změny.
Pokud dokáže spojit oba způsoby, jak mít plusový domácí rozpočet. Tedy snížení výdajů a zvýšení příjmů, tak se bude váš život měnit k lepšímu, doslova před očima.
Znám způsob, jak zvýšit váš domácí rozpočet.
Jestliže vás článek zaujal, sdílejte jej prostřednictvím sociálních sítí.
Pošlete jej svým známým.
Napište do komentářů svůj názor.
Zaregistrujte se pro získávání novinek z těchto stránek.