Co prozradí podání ruky

Podání ruky je běžnou součástí naší kultury. Podání ruky je součástí seznamování i pozdravu. Podání ruky může prozradit mnohé o tom, kdo ruku podává. Podání ruky často o nás prozradí mnohem více, než bychom si přáli. Podání ruky má velmi velký vliv na první dojem, který zanecháme v člověku, se kterým se seznamujeme. Pojďme se podívat, jak takové podání ruky může vypadat?

Kam směřuje vaše dlaň při podání ruky

  1. Dolů

Toto je dominantní styl. Kdo používá toto podání ruky, chce získat kontrolu nad situací, i nad člověkem, kterému ruku podává.

  1. Nahoru

Toto podání ruky přenechává dominanci druhé straně. Tímto podáním ruky se podřizujete druhé straně. Může to také být signál, že se necháte zastrašit.

  1. Kolmo

Toto podání ruky slouží, když si chcete s někým vybudovat vztah. Nepůsobí nijak nepohodlně ani ohrožujícím dojmem.

Jaká je síla stisku dlaně při podání ruky

  1. Leklá ryba

Když svou ruku jen odevzdáte, bez stisku o vás napovídá jen to nejhorší. Druhá strana si to může vyložit jako pohrdání. Ihned ví, že se setkala s člověkem, který nezná společenské chování a není asi příliš charakterní. Toto podání si může dovolit jen, královna když zdraví své poddané.

  1. Silný stisk

Pokud vaše podání ruky drtí protějšku ruku, tak to není pozitivní signál. Zůstane jen situace na nepříjemný okamžik.

  1. Stejná síla stisku

Přizpůsobte se silou stisku druhé straně. Dá se předpokládat, že velký muž má silnější stisk než drobná žena. Podle toho by se také měla síla stisku odvíjet.

Na co si dát při podání ruky pozor

Nepoužívejte stisk obou rukou u cizích lidí. Z vaší strany to může být gesto srdečného přivítání a náklonosti, ale druhá strana si jej může vyložit opačně. Může si myslet, že máte postranní úmysly a jste méně důvěryhodný.

Zajímavý tip

Naučte se nosit předměty v levé ruce. Pokud vás někdo potká, nemusíte vše předělávat z jedné ruky do druhé. Když držíte v ruce zrovna zmrzlinu nebo kávu, tak teplota vaší ruky hraje, při podání ruky velkou roli a zanechá dojem.

Jak si vybudovat vztah podáním ruky

V životě potkáte mnoho nových lidí, se kterými si budujete vztahy. Je ve vašem nejlepším zájmu si vybudovat co nejvíce pozitivních vztahů. Je důležité se naučit „správné“ podání ruky a je třeba umět v podání ruky číst.

Neexistuje žádné správné podání ruky. Záleží vždy na dané situaci a tom co chceme setkáním získat. Pokud, ale chceme, aby podání ruky budovalo vyrovnaný vztah, tak platí:

Ruka by měla směřovat kolmo a stisk by měl být zhruba stejný jako od druhé strany. Při tomto podání ruky nevzniká podřízenost, ani dominance. Obě strany se cítí pohodlně, bezpečně a jsou otevřené myšlenkám.

Informace pro tento článek jsem čerpal z knihy V otázkách jsou odpovědi – Allan Pease.

Byly pro vás informace z článku užitečné, tak jej sdílejte nebo pošlete známým.

Podívejte se, jak vám mohu pomoci.

Bookmark the permalink.