Co je osobní rozvoj?

Co je osobní rozvoj?Osobní rozvoj je studium a praxe na zlepšení svého života, a to zejména naší kariéry, vzdělávání, vztahů, zdraví, štěstí, produktivity, spirituality a jiných osobních cílů. Společné aspekty osobního rozvoje zahrnuje stanovení cílů, motivace, změna návyků, zvyšování povědomí, identifikace svých hodnot a přesvědčení k změně a pokroku.

Zájem o osobní rozvoj nebyl nikdy živější než dnes. Osobní rozvoj je zde od doby, kdy si lidé poprvé uvědomili, svou snahu o štěstí a spokojenost. V celé naší historii jsme se naučili hodně o různých způsobech, jak můžeme zlepšit naše životy. Nyní vybaveni vědou moderní psychologie, lidé mají více zdrojů a informací, než kdy předtím o tom, jak žít lepší život.

Ale i přes všechny tyto skvělé informace, mnoho lidí pravděpodobně neví, kde by měli začít. Zde jsou některé z nejčastějších předpokladů osobního rozvoje s cílem pomoci vám začít.

Osobní rozvoj, společné předpoklady

Jste odpovědní za to, jak žijete svůj život. Lidé, kteří jsou na cestě osobního rozvoje, pochopili, že jejich myšlení a jednání hraje velkou roli v tom, co od života chtějí a dostanou.

– Je třeba definovat, co chcete, než toho budete moci dosáhnout. Mnoho lidí prochází životem bez cíle, bez jasného cíle v mysli. Je nutno identifikovat naše hodnoty v životě, než jich budeme moci dosáhnout.

– Krátkodobé náklady mohou vést k dlouhodobým výsledkům. Aktivně se snažit změnit svůj život není procházka růžovým sadem, ale často vyžaduje úsilí, a dokonce i selhání. Neexistují žádné magické pilulky nebo plány. Musíte být ochotni investovat do sebe sama. Osobní rozvoj vyžaduje krátkodobé náklady, které vedou k dlouhodobým výsledkům.

– Vnímání osobního rozvoje se neustále mění. Pravdou je, že ať už si osobní rozvoj aktivně uvědomujeme, nebo ne, tak se stále měníme a vyvíjíme jako jednotlivci. My všichni jsme na nějaké cestě osobního rozvoje, ale někteří získali více kontroly nad svým osudem, než ostatní.

– Vaše myšlenky určují směr. Někdy si myslíme, že naše myšlenky jsou nepodstatné a nedůležité, ale to je velký omyl. To, na co myslíme, silně ovlivňuje, jak budeme jednat. A to jak budeme jednat, určí výsledky, které od života dostaneme.

– Vaše zvyky určují směr. Jak bychom se měli zaměřit na změnu našich myšlenek, tak bychom se také měli zaměřit na objevování nových návyků. Jak se říká, „když budete dělat to, co jste dělali vždy, dostanete to, co jste dostali vždy.“ Někdy nebudeme vědět, co je správný postup, dokud nebudeme experimentovat s různými věcmi.

–  Přítomný okamžik je vaše místo moci. Každé vědomé rozhodnutí, které učiníme, a každý čin, který se odehrává v přítomném okamžiku, formuje naši budoucnost. Čím jsme více naladění na přítomný okamžik, tím větší máme kontrolu nad zbytkem svého dne.

–  Poučit se z minulosti. I když nemůžeme změnit naši minulost, ale často se můžeme ohlédnout a poučit se z našich minulých chyb a minulých úspěchů.

–  Dívat se optimisticky do budoucnosti. Ne vždy víme, co může přinést budoucnost, ale pokud budeme i nadále optimističtí a doufající, necháme jednat způsoby, které pomáhají vytvářet tuto skutečnost. Často to může být druh sebenaplňujícího proroctví.

Není to vyčerpávající shrnutí osobního rozvoje, ale myslím, že jsou zde všechny klíčové body, které jsou důležité pro osobní rozvoj. Pokud jsou pro vás tyto myšlenky nové, tak se postupem času něco o nich dovíte ve větší hloubce.

Osobní rozvoj není něco, co se lze naučit a vstřebat přes noc. Podle mého názoru je to nikdy nekončící proces. Naše životy se neustále mění, a tak jsou vždy nové a lepší způsoby, jak myslet a jednat. Vše je v konstantním stavu toku, a vždy existuje pokrok.

Osobní rozvoj není špatná věc – udržuje život zajímavý.

Co je osobní rozvoj?

Jestliže vás článek zaujal, sdílejte jej prostřednictvím sociálních sítí.

Pošlete jej svým známým.

Napište do komentářů svůj názor.

Zaregistrujte se pro získávání novinek z těchto stránek.

 

Bookmark the permalink.
Josef Mencl napsal:

Super článek jako vždy. Proto zde rád čerpám inspiraci. Se vším co je napsáno souhlasím, jenom bych si dával pozor na minulost, abych v ní nezabředl a tak se zastavil místo postupu vpřed.
Ještě jednou díky za článek.